Fortsatt krevende for bygg og eiendom

ManpowerGroups siste arbeidsmarkedsundersøkelse viser forventet nettovekst i bygg- og eiendomsbransjen på i underkant av 20 prosentpoeng. For et år siden var forventet vekst på 52 prosentpoeng. – Etter et krevende år tror nå noen flere virksomheter på vekst i 2026, sier administrerende direktør Rolf Bjerved i Workshop Bemanning & Kompetanse.

Hvert kvartal kartlegger ManpowerGroup etterspørselen etter arbeidskraft for neste kvartal. Målingen for første kvartal 2026 viser at det innen bygg og eiendom er flere selskaper som planlegger å øke antall medarbeidere, enn selskaper som planlegger å redusere arbeidsstokken. Differansen mellom dem som vil øke, og dem som vil redusere, er nå 19 prosentpoeng. Mens 40 prosent planlegger å øke antall medarbeidere, planlegger 21 prosent en reduksjon. Dette er en kraftig nedgang sammenliknet med for ett år siden. 

– For ett år siden var netto forventet bemanning for bygg- og eiendomssektoren så høy som 52. Den store optimismen i januar har avtatt gjennom året, og nådde sitt bunnpunkt i kvartalet vi nå er i ferd med å avslutte. Da var forventet nettovekst på kun 8 prosentpoeng.  Vår undersøkelse viser det samme som noen av de siste prognosene fra andre aktører: byggevirksomheten vil øke utover i 2026. Dette posisjonerer virksomhetene seg nå for, sier Rolf Bjerved. Selskapet han leder, Workshop Bemanning & Kompetanse, er en del av ManpowerGroup. 

Én av fem etterspør KI-eksperter 
Mer enn halvparten av selskapene sier at vekst er den viktigste grunnen til at de ansetter flere. En fjerdedel oppgir at de går inn i et nytt område som krever flere medarbeidere, og én av fem sier at teknologisk utvikling krever ny kompetanse og nye roller. 

Som forventet etterspør flest selskaper ingeniørkompetanse, prosjektledelse og praktiske produksjonsferdigheter. Samtidig oppgir nær én av fem at de søker medarbeidere som kan utvikle modeller og løsninger for utnyttelse av kunstig intelligens. 

– Som i mange andre bransjer er det krevende å finne riktig kompetanse. Håndverkere som ansettes nå, rekrutteres i stor grad fra utlandet for å dekke behovet. Erfarne prosjektledere og ingeniører er også vanskelig å finne. Kun offentlig sektor har lavere forventning til økning i medarbeiderantall enn bygg og eiendom i 1. kvartal. Det gjør det utfordrende å finne medarbeidere som ikke har bransjespesifikk kompetanse, som KI-konsulenter eller økonomimedarbeidere, sier Bjerved. 

Når det gjelder egenskaper som ikke er fagspesifikke, er arbeidsgivere mest opptatt av at medarbeiderne har gode kommunikasjons- og samarbeidsevner, er gode i teamarbeid og har høy etisk standard. 

Størst etterspørsel hos mindre selskaper 
Respondentene i undersøkelsen fra bygg og eiendom kommer fra ulike deler av landet, fra forskjellige nisjer og med varierende størrelse. Det gjelder også respondentene i de andre bransjene som måles. Overordnet viser undersøkelsen på tvers av alle bransjer at etterspørselen etter nye medarbeidere er høyest på Sør-Vestlandet, og at selskaper med mellom ti og 49 ansatte har størst behov for medarbeidere. 

Les hele rapporten her.